Αρχική Σελίδα   |    ΔΗΜΟΣ ΛΑΓΚΑΔΑ    |    ΟΙ ΔΗΜΟΙ    |    ΟΙΚΙΣΜΟΙ    |    ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ & ΜΟΥΣΕΙΑ    |    ΣΥΛΛΟΓΟΙ    |    ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ    |    ΑΓΓΕΛΙΕΣ    |    ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΕΙΤΕ    |    ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

Του Τάσου Βογιατζή

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ

ΑΣΚ Λαγκαδά-Ποσειδών Μηχανιώνας : 1-3 (Α’ φάση-5η αγωνιστική)

Πέρασαν στη β' φάση και έρχονται τα δύσκολα με τον ΑΡΗ!

Παρά την ήττα μέσα στην έδρα τους με 1-3 από τον Ποσειδώνα Μηχανιώνας, οι Κορασίδες του ΑΣΚ Λαγκαδά πέρασαν στην επόμενη φάση, τερματίζοντας με 7 βαθμούς σε 5 αγώνες (2 νίκες, 3 ήττες και σετ 9 υπέρ και 9 κατά). Ο αγώνας έγινε το Σάββατο 3 Νοεμβρίου στο κλειστό των Λαγυνών.

Και τώρα πρέπει να αντιμετωπίσουν τον Άρη, ο οποίος σε 4 αγώνες έχει 4 νίκες και σετ 12-0 !!! Δύσκολα τα πράγματα για τον προπονητή Γιώργο Κνάπεκ, ο οποίος πρέπει να δουλέψει πολύ με τις Κορασίδες, μέχρι να ξεκινήσει η διπλή αναμέτρηση με τον Άρη, ώστε να έχει ελπίδες πρόκρισης. Δεν εξαρτάται βέβαια μόνο από αυτόν. Τον πρώτο λόγο τον έχουν οι νεαρές αθλήτριες, οι οποίες καλούνται να κάνουν την υπέρβαση και να πετύχουν άλλη μια νίκη. Πιστεύουμε ότι έχουν τις δυνατότητες. Αρκεί να κάνουν αυτό που έχουν μάθει στις προπονήσεις και να μην υποπέσουν σε λάθη.

Και βέβαια σημαντικό ρόλο θα παίξουν οι φίλαθλοι. Όλοι πρέπει να δώσουμε το παρόν στις Κορασίδες στα ματς με τον Άρη. Να τις εμψυχώσουμε, να τις δώσουμε δύναμη, να τις χειροκροτήσουμε.

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

Ελπίς Αμπελοκήπων - Α.Σ.Κ. ΛΑΓΚΑΔΑ : 3-0 (4η αγωνιστική)

Ήττα με κόστος

Δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα οι Γυναίκες του ΑΣΚ Λαγκαδά, μέσα στην Ελπίδα Αμπελοκήπων. Και όχι μόνο ηττήθηκαν, αλλά δεν πήραν ούτε σετ. Σημειωτέον ότι η Ελπίδα είναι ίσως η πιο δυνατή ομάδα του φετινού πρωταθλήματος. Τα δυνατά σερβίς της Ελπίδας μετατράπηκαν σε αρκετούς άσσους, ενώ ταυτόχρονα δυσκόλευαν την υποδοχή του Λαγκαδά, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κάνει το παιχνίδι που θα ήθελε. Κι όμως, θα μπορούσε να χτυπήσει το παιχνίδι ο Λαγκαδάς και να το μετατρέψει σε ντέρμπυ, αφού στα δύο πρώτα σετ είχε συνεχές προβάδισμα. Κάπου μετά τα μέσα κάθε σετ, ορισμένα λάθη κόστισαν. Λίγο τα άουτ σερβίς, λίγο τα άουτ καρφιά, μερικές φορές και τα «τερτίπια» της μπάλας, επέφεραν έναν ελαφρύ εκνευρισμό στις τάξεις του Λαγκαδά. Δεν ήταν αρκετά τα δυνατά καρφιά της Χριστίνας ούτε οι άσσοι της Μικαέλας ούτε η υπέρβαση της Κικής στην άμυνα ούτε οι αλλαγές του «Ζωλό» στην άμυνα, στο κέντρο και στην πάσα. Ομολογουμένως, πολλές φορές το μπλοκ των γηπεδούχων ήταν πολύ αποτελεσματικό, ενώ «έβγαλαν» αρκετά άπιαστα καρφιά των επιθετικών του Λαγκαδά.

Πραγματικά κόστισε στον Λαγκαδά αυτή η ήττα βαθμολογικά, αλλά και ψυχολογικά, διότι ένιωθαν ότι μπορούσαν να παλέψουν τον αγώνα και γιατί όχι να φύγουν με τους βαθμούς της νίκης. Κόστισε και στους πολλούς φίλους του αθλήματος, που βρέθηκαν στον αγώνα και με ένθερμο πάθος και παλμό χειροκρότησαν πολλές φορές τις αθλήτριες και απέδειξαν ότι αυτή την ομάδα την αγαπούν και την στηρίζουν έμπρακτα.

Ο αγώνας έγινε την Κυριακή 4 Νοεμβρίου 2012, ώρα 18:00 στο κλειστό των Αμπελοκήπων.

Σκορ των σετ : 25-19,  25-16,  25-23.

Στον αγώνα συμμετείχαν : Βλάχου Βιβή, Γκούντα Κωνσταντίνα, Φιλιά Φωτεινή, Σιδηρά Κική (λίμπερο), Βελίκοβα Μαριέτα, Ανδρονικίδου Χριστίνα, Δημητριάδου Γεωργία, Στεργίου Ιωάννα, Αρμουτάκη Μικαέλα, Τράκα Ερμιόνη, Τούραλη Σωτηρία (λίμπερο), Χατζηαντωνίου Μαρία.

Προπονητής: Ζωλασταθιάδης Ηλίας